Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Вшанували хорунжого УСС Леся Гринішака

12.09.2014 районною радою на двадцятій сесії прийнято рішення "Про урочисте відзначення в районі 100-літнього ювілею створення легіону Українських січових стрільців"

В рамках проведення заходів щодо відзначення  ювілею створення легіону Українських січових стрільців в м.Надвірна відбулось відкриття  меморіальної дошки на честь нашого краянина Леся Гринішака, хорунжого УСС, керівника хору січових стрільців, учасника духового оркестру, диригента струнного квартету, яку встановлено на фронтоні будинку "Просвіта" на вулиці Мазепи, 36. А попередньо на сесії міської ради ухвалено рішення про присвоєння йому звання "Почесний громадянин міста Надвірни".

Олекса Гринішак, син Матфея, народився 13 березня 1895 року в Надвірні. Він був найстаршим сином у сім’ї Гринішаків. Молодшими дітьми в ній були брат Микола і сестра Анна. Навчався у Надвірнянській шестирічній народній школі для хлопців, закінчив гімназійні курси при бібліотеці "Просвіти". Потім вступив до Станіславської гімназії, яку закінчив у 1913 році з відзнакою. Добровольцем вступив у серпні 1914 року до легіону УСС. Військову присягу, як і багато інших стрільців, складав двічі. Спершу — загальну для всього австрійського війська. Вдруге ж присягнув на вірність Україні.

Командування УСС усвідомлювало всю важливість театру як живої національної пропаганди для жителів Галичини, українців-вояків австро-угорської армії та січових стрільців.

адміністратором стрілецького фронтового театру, що виник при УГА, було призначено саме Леся Гринішака.

Після поразки національно-визвольної боротьби і розпаду Галицької армії у травні 1920 р. частина членів акторської трупи потрапила у польський полон, а відтак до концтабору Ялівець. Щоправда, невдовзі їх було звільнено і вони повернулися до Львова, де започаткували Український незалежний театр. Тим часом інші учасники трупи, перейшовши разом із частиною УГА на бік Червоної Армії, залишилися в радянській Україні. Серед них, крім Г. Юри, який заснував театр у Вінниці, Леся Курбаса й Михайла Крушельницького, котрі вступили до театру Садовського, а відтак перший створив знаменитий харківський "Березіль", був і наш Л. Гринішак — він осів в Черкасах, де організував свій театр. На жаль, його подальша доля наразі невідома.

На урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки прийшли керівники району, члени ветеранських організацій, молодь, представники громадськості.

З короткою історичною довідкою про Українське Січове Стрілецтво виступила ведуча заходу Дарія Гринішак.

Право відкриття пам’ятного знаку було надано голові міського осередку "Просвіти" Михайлу Ноняку, ініціатору та організатору, депутату районної ради Ігору Андруняку та міському голові Зіновію Андрійовичу.

Посвячення дошки відбулось за участі священників традиційних українських конфесій. З промовою до присутніх звернувся декан Надвірнянського деканату УГКЦ Іван Качанюк.

Перед учасниками заходу виступили голова міської "Просвіти", заступник міністра доходів і витрат України Михайло Ноняк,   міський голова Зіновій Андрійович, полковник Українського реєстрового козацтва Олег Половчак.

Клятву Січового Стрільця проголосив вихованець Надвірнянського військово-спортивного ліцею – інтернату Тарас Андруняк.

Продовжились заходи, приурочені відкриттю меморіальної дошки Лесю Гринішаку і столітньому ювілею створення Легіону Українських Січових Стрільців, виступами аматорських колективів: хору "Союз Українок" (м. Надвірна); фольклорних гуртів "Союзу Українок" (сіл Гвізд, Парище, Пнів, Молодків); народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу "Перевесло" (с. Фитьків, керівник Ольга Багрійчук) та соліста РБК Віктора Чудновського.

 

Анонси

Оголошено 10 конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядув

Згідно розпорядження голови Івано-Франківської обласної ради від 27.03.2019 № ...

Детальніше

Оголошується третій конкурс з визначення проектів (програм), розроблен

Відповідно до розпорядження першого заступника голови обласної ради від ...

Детальніше

Скликається двадцять шоста сесія районної ради

Згідно розпорядження голови районної ради від 03.04.2019 № 28-р ...

Детальніше

Оголошено 8 конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядува

Згідно розпорядження голови Івано-Франківської обласної ради від 23.03.2017 № ...

Детальніше

Опитування

Чи користуєтесь Ви інформацією з нашого веб-сайту?

(Всього проголосувало 1210)

25.3%   (306)
74.7%   (904)
Loading...

Голосувати


Напишіть нам

Адреса
майдан Т.Шевченка 33
місто Надвірна,
Надвірнянський район
Івано-Франківська обл.
Телефон
(03475) 2-24-52
Факс
(03475) 2-24-29
E-mail
rada.nadvirna@ukr.net rada.nadvirna@ukrpost.ua