Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Бункер полковника "Грома" відновлено

В серпні-вересні 1953 року на північному схилі гори Березовачка біля присілка Джурджі села Зелена було збудовано бункер для перебування  командира 4-ої військової округи УПА-Захід полковника "Грома" Миколи Твердохліба та його оточення. Бункер було влаштовано на місці природнього джерела, яке при вході в бункер виконувало функцію водозабезпечення, а при витоці забезпечувало господарсько-санітарні функції бункера. Бункер складався з двох частин: житлової і господарсько-санітарного призначення та зберігання боєприпасів. Маскування бункера було настільки добре влаштовано, що пастухи, які пасли в тих місцях худобу, навіть не підозрювати про його існування. Та все-таки енкаведисти 17 травня 1954 року оточили бункер і полковник "Грім" Микола Твердохліб разом зі своєю дружиною Ольгою Герасимович, що були на той час в бункері, дали останній бій, після чого покінчили з життям, щоб не попасти живим до рук енкаведистів.

В 1992 році бункер був відновлений. В пам'ять про трагічні події 17 травня кожного року до бункеру полковника "Грома" здійснюють сходження учні, молодь, ветерани ОУН-УПА, небайдужі краяни та жителі з різних областей України, щоб вшанувати пам'ять нескорених борців – героїв України.

Так як бункер влаштовано на місці природного джерела, постійна підвищена вологість сприяли руйнуванню бункера, який через 20 років почав руйнуватись та потребував негайного відновлення.

З ініціативи районної ради рішенням сесії від 15.11.2012 №353-16/2012 "Про Програму заходів з відзначення та вшанування боротьби ОУН-УПА на Надвірнянщині з нагоди 70-річчя створення Української  Повстанської Армії на 2012-2015 роки" було затверджено заходи, серед яких і проведення ремонту бункеру полковника "Грома" на горі Березовачка.

Виконавчим апаратом районної ради та виконкомом Зеленської сільської ради було підготовлено проект "Стежами полковника "Грома знайомимось з історією визвольних змагань ОУН-УПА на Надвірнянщині" до участі в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, який став переможцем в конкурсі.

Відновлення бункера проводилось за кошти обласного та районного бюджетів. Роботи з  відновлення бункеру проводило приватне підприємство "Явір" (керівник Жовнірович С.А.), яке має досвід  з відновлення пам'яток дерев'яної архітектури. Варто відзначити, що бункер знаходиться на висоті близько 1600 метрів, що значно ускладнювало роботу, оскільки матеріали необхідно було доставляти без залучення транспорту. В ході ремонту було повністю розібрано зношені дерев'яні конструкції  бункеру, по-новому складено зруб бункера з нових колод, при цьому збережено попередні розміри та план бункеру. Облаштовано криничку на руслі джерела, яке проходить через бункер, відтворені стелажі, замаскований вхід в бункер, за спогадами очевидців. Встановлено новий кам'яний Упівський хрест, так як старий хрест був складений з дрібного каміння і на даний час фактично зруйнований.  Також впорядковано прилеглу територію.

Посильну допомогу у відновлювальних роботах надали Зеленська сільська рада (голова Хопта В.М.), ДП "Надвірнянський лісгосп" (директор Остащук Р.В.), природний заповідник "Горгани" (директор Кисляк В.М.), ТОВ "СВИСПАН Лімітед" (директор Федишин Ю.О.), працівники апаратів та депутати Надвірнянської районної та міської рад. Роботи з відновлення проходили протягом 2013 та 2014 років. Здійснено важливу справу для увічнення світлої пам'яті  Миколи Твердохліба  полковника "Грома" та його дружини Ольги Герасимович, які не завагались віддати своє життя, залишившись вірними першій точці Декалогу українського націоналіста "Здобудеш Українську державу або згинеш в боротьбі за неї". Відрадно, що збережено можливість для майбутніх поколінь відвідувати та знайомитись з однією із сторінок героїчного минулого нашого народу – визвольної боротьби ОУН-УПА на теренах Надвірнянщини в 1940-1950 роках.

 

Анонси

Оголошено 10 конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядув

Згідно розпорядження голови Івано-Франківської обласної ради від 27.03.2019 № ...

Детальніше

Оголошується третій конкурс з визначення проектів (програм), розроблен

Відповідно до розпорядження першого заступника голови обласної ради від ...

Детальніше

Скликається двадцять шоста сесія районної ради

Згідно розпорядження голови районної ради від 03.04.2019 № 28-р ...

Детальніше

Оголошено 8 конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядува

Згідно розпорядження голови Івано-Франківської обласної ради від 23.03.2017 № ...

Детальніше

Опитування

Чи користуєтесь Ви інформацією з нашого веб-сайту?

(Всього проголосувало 1210)

25.3%   (306)
74.7%   (904)
Loading...

Голосувати


Напишіть нам

Адреса
майдан Т.Шевченка 33
місто Надвірна,
Надвірнянський район
Івано-Франківська обл.
Телефон
(03475) 2-24-52
Факс
(03475) 2-24-29
E-mail
rada.nadvirna@ukr.net rada.nadvirna@ukrpost.ua