Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Вшанування 100-ліття від дня народження майора УПА «Прута»

23 липня 2017 року в селі Заріччя на Надвірнянщині відбулися заходи із вшанування 100-ліття від дня народження командира Української Повстанської Армії Павла Вацика «Прута».

Урочистості пройшли біля пам’ятного монументу славному Герою визвольної боротьби за участі голови Надвірнянської районної ради Івана Гурмака, депутата Івано-Франківської обласної ради Михайла Іваночка, депутатів районної ради Василя Андрейчука, Миколи Андрейчука та Івана Гнатишина, голови обласної ГО «Чорний Ліс» Івана Жирика, представників місцевої влади, духовенства, бійців московсько-української війни, вояків-ветеранів УПА, громадськості та представників засобів масової інформації.

Пам’ятні заходи розпочалися із панахиди та молитви за майором УПА Павлом Вациком і всіма полеглими борцями, що віддали свої життя за свободу та незалежність Української держави. Настоятель УПЦ КП Святої Покрови Божої Матері  Митрофорний протоієрей о. Михайло Купчак у своєму зверненні зазначив, що живі закривають очі мертвим, а мертві відкривають очі живим. Також вітав учасників віче о. Сергій Белдик УГКЦ.

Спільно всі присутні виконали Державний Гімн України.

З історичною довідкою про життєвий шлях майора УПА «Прута», його бойові здобутки та перемоги виступив Іван Кметюк.

Віддати шану майору завітали вояки Надвірнянської станиці Братства УПА Михайло Юркевич, Михайло Чік, Іван Кисляк та Михайло Осташук.

Голова Надвірнянської станиці Братства вояків УПА Михайло Юркевич ділилися власними спогадами про ті тяжкі та буремні роки й нелегкі випробування, котрі випали на долю вояків, про те, як вшановували перші роковини загибелі Павла Вацика біля пам’ятного хреста, та висловив щирі сподівання, що мир, спокій та добробут в Українській державі пануватимуть віками. Ветеран УПА зазначив, що змістом життя борців за волю України була повна самопосвята та послідовне змагання за свободу свого народу, за втілення на українській землі християнських засад, загальнолюдських та національних ідеалів – правди і справедливості.

«Павло Вацик, не зважаючи на свій короткий вік, зробив все, що зміг для утвердження та перемоги цієї ідеї, яку він передав своїм побратимам по боротьбі - воякам Української Повстанської Армії. Час невблаганний і залишилося нас так мало. Але ми і нині в строю. Своїм життям і чином ми не дамо згаснути тому полум’ю нашої боротьби, який запалили свого часу Євген Коновалець, Роман Шухевич, Степан Бандера та майор «Прут». Слава Україні! Героям Слава!»

Голова районної ради Іван Гурмак, звертаючись до присутніх, наголосив що апогеєм столітньої боротьби українців минулого століття є вояки Української Повстанської Армії, на прикладі героїзму яких виростають новітні покоління Героїв! Саме воїни УПА показали як з Богом та Україною в серці можна здобувати волю і право на гідне життя в рідній державі адже, гасом упівців було «Бог і Україна понад усе».

Хвилиною мовчання всі присутні вшанували пам'ять загиблих воїнів московсько-української війни.

У своєму вітальному слові депутат обласної ради Михайло Іваночко відзначив, що українці приречені на перемогу адже, українська земля від Сходу до Заходу, від Півночі до Півдня скроплена кров'ю Героїв.

Вітали учасників пам’ятного віче також депутат районної ради, заступник керівника виконавчого апарату районної ради Василь Андрейчук, сільський голова села Заріччя Богдан Клим’юк, голова обласної ГО «Чорний Ліс» Іван Жирик, військовий капелан, духовенство та родичі полеглого майора УПА Павла Вацика.

Від імені бійців московсько-української війни виступив боєць Андрій Гип’юк, який наголосив, що українські захисники стоятимуть до переможного кінця і не віддадуть ворогу жодного клаптика рідної землі.

Також бійці ВЧ А-1807 пострілами у вись віддали честь славному майору УПА «Пруту».

Патріотичні музичні композиції виконав вокальний ансамбль «Червона калина» сільського будинку культури під керівництвом Любомира Вацика, а художню частину заходу підготувала художній керівник СБК Ярослава Яворська.

Варто зазначити, що даний захід приурочений вшануванню 100-ліття від дня народження командира Української Повстанської Армії Павла Вацика «Прута» відбувся згідно рішення Надвірнянської районної ради сьомого скликання (одинадцята сесія) від 16 березня 2017 р. № 338-11/2017 Про заходи на 2017-2018 роки з відзначення у районі державних, національних свят, вшанування пам’ятних дат національно-визвольної боротьби та видатних діячів культури і мистецтва.

 

Довідка:Павло Іванович Вацик (псевдо — Прут) народився 17 липня 1917 року в с. Заріччя  Надвірянського району Івано-Франківської області в селянській родині. Тут діяло товариство «Просвіта», в якому замолоду брав активну участь Павло. У 1938-1939 рр. його забрали на військову службу до Польської армії, військовий вишкіл пройшов при артилерії. Брав участь у анексії Польщею в Чехо-Словаччині області Заолжя. Повернувшись із війська, Павло працював теслею, із однолітками займався спортом і часто вони задумувалися над долею України. Але напередодні Другої світової війни парубка знову забрали до польської армії. Він узяв участь у німецько-польській війні. Після капітуляції Польщі Павло повернувся до рідного села. Із початком німецько-радянської війни активно долучився до створення української адміністрації та міліції. В 1942-1943 рр. служив у допоміжній поліції на Станіславщині.

У листопаді 1943-го вийшов з міліції та вступив в члени ОУН, став вояком УНС, яку наступного року переформатували в УПА. В лавах УПА пройшов додатковий партизанський вишкіл і був призначений чотовим до сотні командира «Різуна» (Василя Андрусяка). Це був  взірцевий чотар, котрий вирізнявся не лише вродою, але й військовими знаннями й елегантністю. Незалежно від умов він мав зразковий військовий вигляд і був надзвичайно привітним, водночас вимогливим до своїх підлеглих. У жовтні 1944 року його призначили командиром сотні «Змії», яка входила до складу куреня «Скажені».

В січні 1945-го сотника «Прута» перевели на посаду курінного в курінь «Підкарпатський». Тривалий час Підкарпатський курінь «Прута» розміщувався на теренах Закерзоння, охороняючи українське населення від польської аґресії.

21-22 жовтня 1945 року «Прут» домовився з «Реном» (Василем Мізерним) і «Коником» (Михайлом Гальо) і вони спільно здійснили першу бойову акцію проти польських казарм у Бірчі. В цій бойовій акції значну роль відіграв курінь «Прута». Він спалив 40 будівель, військові казарми, які збудували більшовики, зруйнував суд, пошту, в’язницю, з якої випустив бранців, і взяв у полон сімох польських вояків, котрих після відповідної розмови та роздачі відозв до Війська Польського відпустили додому.

Боротьба між відділами УПА та Військом Польським була запеклою. Керівництво УПА на Закерзонні хотіло знищити реакційно-військову групу, яка постійно квартирувала в м. Бірчі і постійно тероризувала українські навколишні села, на жаль, безуспішно. Тоді курінь «Прута» відійшов на свої терени на Станіславщину, а курінній «Прут»переживав бойову невдачу і смерть курінного «Коника» й інших побратимів. Українське підпілля УПА з того часу не вдавалося до відкритих бойових сутичок із військом. Курінний «Прут» зі своїм «Підкарпатським» загоном, квартирував, в основному, в районі «Чорного лісу», звідки організовував бойові сутички з військами НКВС. Павло Вацик провів кілька вдалих боїв із військами НКВС, в яких ворог зазнав значних втрат і врешті-решт в одній із бойових сутичок потрапив у смертельне оточення. 1 березня 1946-го біля с. Пациків (тепер с. Підлісся) Тисменицького району патріот поліг геройською смертю. Ворог перевіз тіло командира «Прута» до м. Станіслава, де його зневажливо повісили на ратуші з написом «Командир банд». Тіло висіло там упродовж тижня, місце поховання тіла невідоме.

10 жовтня 1946 року командира «Прута» підвищили до звання до майора. В серпні 1946-го посмертно відзначили «Срібним хрестом за бойової заслуги І-го класу» — за хоробрість і вміле командування куренем у боях. На місці загибелі командира «Прута» щороку місцеві активісти влаштовують пропам’ятні Панахиди.

 

Анонси

Скликається двадцять четверта сесія районної ради

Згідно розпорядження голови районної ради від 13.11.2018 № 77-р ...

Детальніше

Оголошується перший конкурс з визначення проектів (програм), розроблен

Конкурсні пропозиції приймаються за адресою:м.Івано-Франківськ, вул. Грушевського 21, каб. ...

Детальніше

Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2017 році від Мінр

Мінрегіон оголошує проведення конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» у ...

Детальніше

Оголошено 8 конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядува

Згідно розпорядження голови Івано-Франківської обласної ради від 23.03.2017 № ...

Детальніше

Опитування

Чи користуєтесь Ви інформацією з нашого веб-сайту?

(Всього проголосувало 1202)

25.4%   (305)
74.6%   (897)
Loading...

Голосувати


Напишіть нам

Адреса
майдан Т.Шевченка 33
місто Надвірна,
Надвірнянський район
Івано-Франківська обл.
Телефон
(03475) 2-24-52
Факс
(03475) 2-24-29
E-mail
rada.nadvirna@ukr.net rada.nadvirna@ukrpost.ua