Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Відзначили 100-річчя з дня народження славного сина української нації Данила Рудака псевдо «Чорний»

20 серпня 2017 року в селі Назавизів відбулися урочисті заходи з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження командира УПА групи «Чорний Ліс» Данила Рудака псевдо «Чорний».

Урочистості пройшли біля пам’ятної могили полеглим борцям за незалежну та соборну Україну, де встановлено меморіальну дошку славним Героям визвольної боротьби Данилу та Михайлу Рудакам. Віче відбулось за участі голови Надвірнянської районної ради Івана Гурмака, депутата Івано-Франківської обласної ради Михайла Іваночка, депутатів районної ради Сергія Штогрина та Андрія Томина, голови обласної ГО «Чорний Ліс» Івана Жирика, представників місцевої влади, духовенства, бійців московсько-української війни, ветеранів Надвірнянської станиці Братства вояків УПА, громадськості та представників засобів масової інформації.

Пам’ятні заходи розпочалися із Служби Божої у місцевій церкві, яку відслужив о. Роман Іванків, продовжився урочистою ходою з національними символами синьо-жовтим Державним Прапором України та  червоно-чорним Бандерівським стягом. Далі спільним виконанням Гімну України, молитвою та хвилиною мовчання біля братської могили, громада села, учасники заходу вшанували пам'ять полеглих героїв.

Голова районної ради Іван Гурмак, звертаючись до присутніх, наголосив, що нація, яка не шанує Героїв минулого - не матиме майбутнього.

«Данило Рудак у свій час вчився на героїчних подвигах славних лицарів Київської Русі та відважних українських козаків і зараз у протистоянні московському окупанту наші вояки беруть за приклад жертовність та героїзм бійців Української Повстанської Армії. 24 серпня будемо відзначати 26-ту річницю незалежності України, за яку століттями боролися не одні покоління українців. Маючи Свою Богом Дану Землю, шануючи своїх Героїв, не забуваймо обирати свою - українську владу. Вірю, що те відчуття меншовартості українська нація переступила, і слідуючи гаслу націоналістів «Здобудеш Українську державу, або згинеш в боротьбі за неї», ми спільно пліч-о-пліч боротимемось за єдину і соборну Україну до переможного кінця! Слава Україні! Героям Слава!» - відзначив Іван Гурмак.

Віддати шану славним землякам завітали вояки Надвірнянської станиці Братства УПА Михайло Юркевич, Михайло Чік, Іван Кисляк та Михайло Осташук.

Голова Надвірнянської станиці Братства вояків УПА Михайло Юркевич ділилися власними спогадами про ті тяжкі та буремні роки й нелегкі випробування, котрі випали на долю вояків, про те, яким відданим патріотом був Данило Рудак «Чорний» і в 1947 році, прикриваючи сотню в бою кулеметними чергами, дав їй відступити.

«Данило Рудак, не зважаючи на свій короткий вік, зробив все, що зміг для утвердження та перемоги цієї ідеї, яку він передав своїм побратимам по боротьбі - воякам Української Повстанської Армії. Головне – бути єдиними і неподільними, маємо гідні приклади для наслідування то ж будьмо достойними своїх предків. Слава Україні! Героям Слава!»

У своєму вітальному слові депутат обласної ради Михайло Іваночко зазначив, що прикрим є те, що Героями стають після смерті, але всю міць борців за Українську державу перейняли наші захисники на Східному фронті.

«Українець повинен виокремити для себе три гасла: перше – це «Бог і Україна понад усе», бо як казав Степан Бандера «Без Бога ні до порога», друге – «Україна – понад усе»  і так має бути в кожному куточку нашої держави, в кожній установі, школі та церкві зокрема; третє – Київ проти Москви, бо одвічний ворог української нації є, була і буде – Москва. Ми є українська нація і ми повинні гуртуватися та єднатися навколо української церкви, українського слова! Тому не опускаймо руки, боротьба триває, перемога за нами! Слава Україні! Героям Слава!» - наголосив Михайло Іваночко.

Вітали учасників пам’ятного віче також голова обласної ГО «Чорний Ліс» Іван Жирик, військовий капелан отець-диякон Володимир Ціховський та родичі полеглих Данила і Михайла Рудаків: Параска Срібна та Богдан Полатайко.

Бійці ВЧ А-1807 пострілами у вись віддали честь славному сотенному УПА «Чорному».

Святкову програму заходу виконанням повстанських пісень та поезії прикрасили вокальні колективи районного та сільського будинку культури, зокрема гурт «Соколи», а художню частину урочистостей підготувала завідувач сільського будинку культури Оксана Колінковська.

Довідка:«Чорний» – Рудак Данило Дмитрович (1917 – 16 серпня 1948) Народився у с. Назавизів Надвірнянського району. Здобув неповну середню освіту, згодом закінчив механічні курси; професійний шофер. Активний член сільської «Просвіти». В 1938–1939 рр. служить у Війську Польському, отримав звання підстаршини. З 1939 р. – в ОУН. В ході німецько-польської війни потрапив до німецького полону. Від квітня 1941 р. до 1 грудня 1942 р. служив у батальйоні «Нахтіґаль». В 1943 р. за дорученням ОУН працює перекладачем при станиці УДП в м. Станиславові. З весни 1944 р. – в сотні «Дружинники» командира «Черника», яка ввійшла до складу куреня «Скажені» групи «Чорний Ліс»: командир рою розвідників, згодом – бунчужний сотні. З середини липня 1944 р.– командир сотні «Дружинники». Учасник рейду в Перемищину, командир новосформованої сотні «Дружинники-2». Після повернення до Чорного Лісу відділ було реорганізовано і перейменовано на сотню «Звірі», яка ввійшла до складу куреня «Смертоносці». В листопаді 1944 р. призначений командиром цієї сотні, а в 1945 р. призначений командиром куреня «Смертоносці» в званні старшого булавного, пізніше підвищений до звання хорунжого. В січні–лютому 1946 р. під час зимової блокади зводить завзяті бої в Чорному Лісі. Відзначений КВШ УПА Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги. 15 лютого 1946 р. підвищений до звання сотника з дня 22 січня 1946 р. та відзначений Срібним Хрестом Бойової Заслуги ІІ-го класу – за хоробрість та вміле керівництво відділами в боях. Восени 1947 р. переведений до теренової сітки ОУН на пост організаційного референта Тлумацького надрайонного проводу. Загинув у с. Остриня Тлумацького району

 

Анонси

Скликається двадцять п'ята сесія районної ради

Згідно розпорядження голови районної ради від 10.01.2019 № 3-р ...

Детальніше

Оголошується перший конкурс з визначення проектів (програм), розроблен

Конкурсні пропозиції приймаються за адресою:м.Івано-Франківськ, вул. Грушевського 21, каб. ...

Детальніше

Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2017 році від Мінр

Мінрегіон оголошує проведення конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» у ...

Детальніше

Оголошено 8 конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядува

Згідно розпорядження голови Івано-Франківської обласної ради від 23.03.2017 № ...

Детальніше

Опитування

Чи користуєтесь Ви інформацією з нашого веб-сайту?

(Всього проголосувало 1208)

25.3%   (306)
74.7%   (902)
Loading...

Голосувати


Напишіть нам

Адреса
майдан Т.Шевченка 33
місто Надвірна,
Надвірнянський район
Івано-Франківська обл.
Телефон
(03475) 2-24-52
Факс
(03475) 2-24-29
E-mail
rada.nadvirna@ukr.net rada.nadvirna@ukrpost.ua